Název projektu: Healthy Forest Regions: Supporting Healthy Forest Ecosystems for human well-being in Forest Regions

Akronym: HealthyForestRegions (HFR)

ID projektu: CE0100310

Program: Interreg Central Europe

Vedoucí partner: Hochschule für nachhaltige Entwicklung Eberswalde (Německo)

Partneři projektu: Natur- und Geopark Steyerische Eisenwurzen (Rakousko), Národné lesnícké centrum (Slovensko), Zavod za Gozdove Slovenije (Slovinsko), Občina Kočevje (Slovinsko), Stadt Angermünde (Německo), Nacionalni park Paklenica (Chorvatsko), MAS Frýdlantsko (Česká republika), Česká zemědělská univerzita (Česká republika)


Projekt se zabývá problémem, který se týká celé střední Evropy a který spočívá v poklesu funkčnosti lesních ekosystémů a ztrátě biologické rozmanitosti, což je umocněno negativními dopady zrychlující se změny klimatu, které ovlivňují poskytování lesních ekosystémových služeb (ES) pro blahobyt lidí a odolnost území. Cílem projektu je proto vytvořit závazek tvůrců politik a rozhodovacích orgánů a umožnit klíčovým zúčastněným stranám chránit funkčnost lesních ekosystémů, zvýšit ochranu biologické rozmanitosti a zajistit poskytování lesních ES s dalšími pozitivními účinky pro udržitelný regionální rozvoj. Projekt proto ukáže potenciál pro využití lesních ES pro místní a regionální přínosy a vyvine/pilotuje inovativní řešení pro přechod na ekosystémově založené lesní hospodaření.

Výstupy projektu zahrnují strategie pro informování o hodnotě zdravých, funkčních lesů a jejich ES přispívajících k lidskému zdraví a blahobytu a dále strategie a akční plány pro stanovení priorit regionálních ES k zajištění funkčnosti lesních ekosystémů. Soubor společně/nadnárodně vyvinutých pilotních akcí vede k lokální realizaci vhodných řešení, která integrují znalosti prostřednictvím vzdělávací práce a realizaci regionální přidané hodnoty pro místní zúčastněné strany z různých odvětví. Kromě toho vzniknou konkrétní koncepty a nástroje pro uvádění lesních ES na trh za účelem vytváření alternativních příjmů z lesů. V této souvislosti projekt vytváří závazek tvůrců politik a rozhodovacích orgánů ke spolupráci a výměně znalostí s ohledem na ochranu funkčnosti lesních ekosystémů.

V rámci projektu se v různých regionálních kontextech realizuje koncept Zdravých lesních regionů (Healthy Forest Regions – HFR), kde se na místní a regionální úrovni územně integruje institucionální a veřejný závazek a povědomí o ochraně lesních ekosystémů.


CÍLE A NÁPLŇ PROJEKTU V DĚLENÍ PODLE JEDNOTLIVÝCH PRACOVNÍCH BALÍČKŮ (WP)

WP1: podpora udržitelného regionálního rozvoje založeného na lesních ekosystémech a vlivu na blahobyt lidí v lokalitách

Umožnit zúčastněným stranám, rozhodovacím orgánům a místnímu obyvatelstvu chránit funkčnost lesních ekosystémů v lokalitách zvyšováním povědomí o přínosu lesních ekosystémů pro blahobyt lidí a jejich zpřístupňováním pro udržitelný regionální rozvoj.

Komunikačním cílem WP1 je zakotvit hodnotu lesních ekosystémů v cílových regionech projektu prostřednictvím informování obyvatel a návštěvníků o přínosu ekosystémových služeb lesa pro lidské zdraví a blahobyt a zprostředkování těchto znalostí v praxi. Prostřednictvím zkoumání a pilotování nových příležitostí vytváření udržitelných regionálních hodnot je projekt zaměřen i na přilákání mladých lidí do regionu tím, že jim poskytne nové perspektivy pro život na venkově.

Obsah:

  • Společné vypracování interpretačního plánu pro “Zdravé lesní regiony”
  • Zkoumání, definování a realizace možností šíření a integrace poznatků o přínosu zdravých lesních ekosystémů k lidskému blahobytu do vzdělávací práce
  • Zkoumání, definování a realizace možností pro vytváření sekundárních přínosů pro místní zúčastněné strany, které se zaměřují na přínos regionálních zdravých lesních ekosystémů k lidskému blahobytu v HFR

WP2: zkoumání a zavádění nových možností systémů úhrad za služby lesních ekosystémů

Nabídnout místním a regionálním vlastníkům a správcům lesů jiné alternativní zdroje příjmů, než je těžba stavebního a palivového dřeva, zavedením systémů plateb za ekosystémové služby (PES) v oblasti lesnictví pro zvýšení biologické rozmanitosti, ukládání uhlíku a odolnosti v HFR. Důraz je kladen na zvyšování povědomí a znalostí o možnostech ekosystémových služeb (ES) lesa pro regionální rozvoj. Nové příležitosti prostřednictvím PES mohou přinést nové možnosti rozvoje udržitelných přístupů k lesnímu hospodářství.

Místní, regionální a celostátní veřejné orgány, odvětvové agentury, vlastníci a správci lesů budou směřováni ke získání širšího povědomí o PES a o tom, jak tyto nástroje podporují udržitelný socioekonomický rozvoj z hlediska vytváření ekonomického prospěchu a dodatečných zdrojů příjmů.

Obsah:

  • Mapování a hodnocení současného stavu lesních ES
  • Vypracování alternativních akčních plánů lesního hospodářství pro cílové regiony
  • Zkoumání potenciálních trhů pro ES založené na lesích a vývoj a zkušební provádění systémů veřejných služeb zaměstnanosti (produkty ES)

WP3: vznik operativních rámců pro ochranu funkčnosti lesních ekosystémů v lokalitách

Posílení postavení tvůrců politik a rozhodovacích orgánů při plánování a realizaci meziodvětvových opatření ke zvýšení funkčnosti lesních ekosystémů zajišťujících biologickou rozmanitost a ES pro blahobyt lidí stanovením sociálně-ekologických a institucionálních rámců v HFR.

Zvyšování povědomí tvůrců politik a rozhodovacích orgánů na všech úrovních o místních a regionálních hodnotách a ES lesa a nabídka řešení pro zvýšení odolnosti lesů vůči negativním dopadům. Cílem je ovlivnit postoje a chování aktérů, jako jsou národní, regionální a místní orgány veřejné správy, odvětvové agentury a klíčové zúčastněné strany tak, aby přispěly ke snížení rizik za účelem zachování funkčních lesních ekosystémů pro zachování biologické rozmanitosti a poskytování ES.

Obsah:

  • Regionální analýza a stanovení sociálně-ekologických rámcových podmínek v cílových HFR
  • Regionální analýza a stanovení institucionálních rámcových podmínek v cílových regionech projektu
  • Participativní vývoj souboru regionálních strategií pro ochranu funkčnosti lesních ekosystémů ve vybraných cílových regionech projektu

Zapojení MAS Frýdlantsko do projektu: WP1 a WP3 (aktivity a výstupy zde)

Rozpočet projektu celkem: 2 782 712 EUR

Dotace Interreg CEE: 2 226 169 EUR (80%)

Rozpočet MAS Frýdlantsko: max. 148 090 EUR

Doba realizace: 1.4.2023 – 31.3.2026

Web projektu (bude doplněn)


Zapojení do projektu nám umožní i spolupráce s přidruženými partnery (Liberecký kraj, Agentura ochrany přírody a krajiny, územní pracoviště Liberec a DSO Mikroregion Frýdlantsko) a finanční podpora Lesy ČR, s.p. a Nadace Ivana Dejmala. Děkujeme!